Як доїхати
Влітку дістатися до курортів Азовського моря, навіть не найбільших та популярних, легко практично з будь-якого регіону країни. З травня по вересень до узбережжя з більшості українських міст ходять мікроавтобуси приватних транспортних компаній, що виконують сезонні рейси, регулярні рейсові автобуси, що курсують між автовокзалами та автостанціями, а також, на деяких напрямках, електрички та поїзди.
На більшість азовських курортів України в сезон можна доїхати без пересадок і кількома способами, обираючи оптимальний за рівнем комфорту, графіком руху та вартістю.
Сезонні рейси
У літній період у напрямку курортів Азовського моря їздять мікроавтобуси приватних перевізників, які курсують на сезонній основі. Для мешканців більшості міст це найзручніший спосіб проїзду, а для деяких — єдина можливість дістатися місця літнього відпочинку без пересадок.
Наприклад, на такі популярні курорти, як Кирилівка та Арабатська Стрілка, а також у Приморськ, Урзуф та сусідні з ним селища найзручніше добиратися саме сезонними рейсами. Залізничного сполучення з цими локаціями для відпочинку немає, а рейсові автобуси якщо й ходять, то переважно лише з найближчих міст. Для поїздки до Бердянська з Запоріжжя або Дніпра багато відпускників також обирають сезонні маршрутки, оскільки за практично однакової вартості вони комфортніші за автобуси, що відправляються від автовокзалу, і мають більш зручний розклад руху.
Доїхати до курортів Азовського моря мікроавтобусами приватних транспортних компаній можна із Запоріжжя, Дніпра, Харкова, Києва, Кривого Рогу, Полтави, Сум, Кременчука, Черкас та деяких інших українських міст. Зручні вони не тільки прямим сполученням, але й тим, що дають пасажиру можливість сісти в автобус на найближчій до будинку зупинці і зійти біля воріт потрібної бази відпочинку або готелю на курорті, позбавляючи його тим самим необхідності добиратися на/з автовокзал(у) і заощаджуючи час.
На відносно коротких маршрутах (з Запоріжжя та Дніпра) приватні перевізники зазвичай використовують сучасні мікроавтобуси на 18–20 місць з м’яким салоном, зручними кріслами та полицями для ручної поклажі. На довших (з Харкова, Києва, Умані тощо) — комфортабельні повногабаритні автобуси місткістю до 55 місць.
Регулярні рейсові автобуси
Майже на всі азовські курорти можна дістатися регулярними рейсовими автобусами, які курсують між автовокзалами, але на більшість — лише з пересадками, оскільки прямі автобуси ходять здебільшого із найближчих населених пунктів.
Наприклад, у Кирилівку, Бердянськ та Приморськ прямі автобусні рейси є лише із Запоріжжя, Дніпра та Мелітополя. До Бердянська в сезон також можна доїхати на автобусах, що проходять з Києва, Харкова та Кривого Рогу. До Генічеську — з перерахованих вище міст, а також з Вінниці та Херсона. А ось на курорти Арабатської Стрілки — Генічеську Гірку, Щасливцеве та Стрілкове — доведеться їхати вже з пересадкою. Схожа ситуація з Урзуфом та сусідніми з ним курортними селищами — Юр’ївкою, Мелекіним, Азовською Ялтою, Білосарайською Косою: дістатися на рейсовому автобусі сюди можна тільки з пересадкою в Маріуполі чи Бердянську.
За наявності альтернативи у вигляді сезонних рейсів приватних перевізників багато відпочиваючих віддають перевагу саме їм. Але й автобуси, що відправляються від автовокзалів, мають свої переваги. Головне — це містке багажне відділення, яким часто не можуть похвалитися мікроавтобуси, що використовуються на сезонних рейсах. Ще одна відмінність — гнучкіший, хоча часто і менш зручний розклад.
Ну, а основна незручність автобусів для пасажира — необхідність витрачати час та додаткові кошти на те, щоб спочатку дістатися автовокзалу у своєму місті, а потім — з автостанції курорту до обраної бази відпочинку або готелю.
Поїзди та електрички
Дістатися залізницею без пересадок можна тільки на два азовські курорти: Бердянськ і Генічеськ. У Бердянськ влітку ходять потяги із Запоріжжя, Дніпра та Києва. Крім того, майже щороку на період із травня по вересень додатково запускають поїзди з Харкова та Львова. З головного залізничного вокзалу Запоріжжя до Бердянська також можна доїхати електричкою.
Генічеськ має пряме залізничне сполучення з Дніпром, Кривим Рогом, Запоріжжям, Івано-Франківськом, Львовом, Хмельницьким, Києвом, Вінницею та Олександрією. До того ж у цьому напрямку ходять електрички з Дніпра та Запоріжжя.
До інших курортів Азовського моря дістатися залізницею можна тільки з пересадкою. Так, наприклад, якщо шлях лежить до Кирилівки чи Приморська, і хочеться частину шляху подолати поїздом, можна доїхати до Мелітополя чи Запоріжжя, а там пересісти на маршрутку чи автобус до курорту. А якщо місцем відпочинку обрано Урзуф чи його сусіди — Білосарайська коса, Мелекіне, Ялта, Юр’ївка, — доведеться поїздом дістатися Маріуполя або Бердянська, а далі автобусом до потрібного курортного селища.
У випадку з Арабатською Стрілкою проїзд поїздом можливий тільки до Генічеська чи Новоолексіївки, звідки на курорти коси — Генгорку, Щасливцеве та Стрілкове — регулярно ходять маршрутки та автобуси.
Коротке резюме
Очевидно, що для кожного з азовських курортів є кілька варіантів проїзду, з яких можна вибрати найбільш підходящий за часом, рівнем зручності та ціною. Із сусідніх областей комфортніше діставатись мікроавтобусами приватних транспортних компаній або регулярними рейсами від автовокзалів. З міст західних та центральних областей України, які не мають прямого автобусного сполучення з курортами на азовському узбережжі, зручнішим буде варіант залізниці: тільки поїзд (якщо пункт призначення Бердянськ або Генічеськ) або поїзд з наступною пересадкою на автобус.