Повернутися на головну

Де поїсти

Українські курорти Азовського моря, незалежно від їхнього розміру та популярності, пропонують три способи організації харчування на відпочинку. Перший — знайти варіант проживання з харчуванням, другий — харчуватися в кафе та інших закладах громадського харчування курорту і третій — готувати самостійно в номері чи на спільній кухні бази чи готелю. Можна зупинитися одному з цих варіантів чи поєднувати їх.

Де поїсти на Азовському морі
Де поїсти на Азовському морі

У той же час, чим більш розвинена інфраструктура курорту, чим він популярніший, тим ширший вибір він пропонує для кожного з варіантів: більше закладів громадського харчування та різноманітність форматів, вищий рівень сервісу та якість кухні, відомі супермаркети з широким асортиментом, продуктами перевірених торгових марок та єдиними для всієї країни цінами, а не лише невеликі магазинчики зі скромним асортиментом та значною «курортною» націнкою.

У цьому плані найкращі справи у Бердянську. Трохи менше різноманітності, але досить пристойний вибір пропонують Кирилівка та Арабатська Стрілка. Приморськ і курорти Урзуфа поки що відстають від сусідів по узбережжю у кількості та якості пропозицій, але реалізувати будь-який з варіантів організації харчування тут також не буде проблемою.

Зміст

  1. Проживання з харчуванням
  2. Харчування в кафе та їдальнях
  3. Самостійне приготування їжі

Проживання з харчуванням

Їдальня на базі відпочинку
Їдальня на базі відпочинку

Зняти номер з харчуванням можна на будь-якому курорті Азовського моря, навіть невеликому і маловідомому. І якщо раніше такі варіанти були доступні здебільшого на великих базах відпочинку, у санаторіях та пансіонатах, то сьогодні їх пропонують і міні-готелі, і навіть скромні гостьові будинки. Це може бути лише сніданок, сніданок та вечеря або сніданок та обід або повноцінне триразове харчування.

У більшості випадків, коли йдеться про проживання з харчуванням, мається на увазі, що певна кількість прийомів їжі вже включена у вартість проживання. При цьому все більше баз відпочинку та готелів на азовських курортах України дають гостям можливість замовити харчування за окрему плату. Найбільше їх на популярних курортах як-то Бердянськ, Кирилівка та Генічеська Гірка.

Як правило, це комплексні сніданки, обіди та вечері, які організовуються у кафе або їдальні бази чи готелю у певний час. Деякі готельні комплекси на Азовському морі пропонують харчування у форматі «шведського столу», який передбачає наявність вибору страв та більш гнучкий графік прийому їжі. Але таких одиниці: їх можна знайти у Бердянську, Кирилівці, Приморську та на Арабатській Стрілці.

Лінія роздачі в їдальні
Лінія роздачі в їдальні

До речі, не всі бази відпочинку та готелі на курортах Азовського моря, які пропонують проживання з харчуванням, мають власні їдальні або кафе. У такому разі харчування організується на сусідній базі, де є заклад громадського харчування. Подібні варіанти найчастіше можна зустріти у Приморську та Урзуфі.

У невеликих готелях та гостьових будинках харчування постояльців може виглядати інакше. Нерідко для них готують самі власники курортного житла або найнятий ними персонал, а прийоми їжі, які найчастіше складаються з простих домашніх страв, відбуваються на спільній кухні. Наприклад, такий формат часто можна зустріти у гостьових будинках Кирилівки — у мікрорайонах Санаторний, Царське Село та Степок, а також на курортах Урзуфа.

Харчування в кафе та їдальнях

Кафе у Кирилівці
Кафе у Кирилівці

Цей варіант — один із найпопулярніших серед відпочиваючих на азовських курортах. Кафе, їдальні та інші заклади громадського харчування працюють як у самих приморських містечках та селищах, так і у складі багатьох баз відпочинку, готелів та готельних комплексів.

Найкраща ситуація із громадським харчуванням — у Бердянську. Це досить велике місто, життя в якому не зупиняється із закінченням курортного сезону. Тут багато закладів різного формату і з різною кухнею. У Бердянську вистачає і невеликих закусочних, і точок фастфуду, де можна швидко перекусити дорогою з пляжу, і їдалень і кафе з простими домашніми стравами за демократичними цінами, і стильних ресторанів з гарною кухнею та пристойним сервісом, де можна смачно та атмосферно повечеряти. Є в курортному місті і мережеві заклади громадського харчування, в основному піцерії та кав’ярні, а також фуд-корти, де можна поїсти суші та гамбургери.

Кафе при готелі
Кафе при готелі

На інших курортах Азовського моря переважна більшість закладів громадського харчування працює у сезонному форматі, наприклад, у популярних Кирилівці та на Арабатській Стрілці. Тим не менш, вибір як щодо формату, так і асортименту пропонованих страв, на обох курортах гідний. Тут є і невеликі кафе з невибагливим інтер’єром та кухнею, і цілком пристойні заклади. Найвідоміші та найбільш відвідувані знаходяться на території баз відпочинку та курортних комплексів Кирилівки, Генгорки та Щасливцевого. Вони пропонують переважно українську, італійську, східну кухню, багато хто робить акцент на стравах з риби та морепродуктів. Деякі заклади мають дитяче меню.

У Приморську та Генічеську, незважаючи на те, що це міста, вибір закладів громадського харчування скромніший, і абсолютна більшість їх сезонна. Це головним чином невибагливі кафе та їдальні з простими домашніми стравами, які пропонують як замовлення по меню, так і комплексні сніданки та обіди. Є заклади, які працюють у форматі «бістро». У Приморську левова частка кафе знаходиться в курортній зоні, в основному на базах відпочинку, в готелях та оздоровчих комплексах; у самому місті їх мало, і потрапити туди в сезон непросто.

Страви на мангалі
Страви на мангалі

Схожа ситуація в Урзуфі, з тією різницею, що кафе та їдальні тут можна знайти не тільки на базах відпочинку, а й у самому селищі. Вибір невеликий, кухня переважно традиційна українська, грецька та європейська, ціни демократичні.

Деякі заклади на азовських курортах останні роки пропонують послугу доставки страв. Вона доступна, зокрема, в Бердянську, Кирилівці та на Арабатській Стрілці, за винятком села Стрілкове, найвіддаленішого курорту коси.

Самостійне приготування їжі

Номер з кухнею
Номер з кухнею

Ті, хто дотримується особливого раціону, батьки маленьких дітей, які хочуть бути впевнені в якості та свіжості їжі для дитини, а також ті, хто просто боїться їсти в кафе, вважають за краще на відпочинку готувати самостійно. Добре, що всі курорти Азовського моря надають таку можливість, особливо невеликі приморські села на кшталт Білосарайської Коси, Ялти, Стрілкового, де вибір закладів громадського харчування небагатий.

Варіанти, як правило, два: зняти номер чи апартаменти з кухонною зоною або готувати на спільній кухні бази чи готелю. Кухня або кухонна зона в номері, як правило, облаштована всім необхідним для приготування їжі: варильною панеллю або електроплитою, мікрохвильовою піччю, мийкою, електрочайником, посудом та кухонним приладдям. Загальна кухня найчастіше розташовується в окремому приміщенні на території бази відпочинку, міні-готелю або гостьового будинку і також оснащена необхідною технікою та іншим кухонним приладдям. В окремих випадках за користування посудом для приготування їжі (сковородами, каструлями, мультиварками тощо) може стягуватися додаткова плата.

Спільна кухня
Спільна кухня

З покупкою продуктів проблем не буде навіть на найменших курортах. Різниця тільки в різноманітті вибору та цінах. Міста — Бердянськ, Приморськ, Генічеськ — мають низку переваг. Головна полягає в тому, що, крім невеликих місцевих магазинчиків, тут працюють супермаркети відомих мереж, таких як «АТБ», «Сільпо», «Економ», з широким асортиментом, серед якого легко знайти знайомі та звичні продукти, до того ж, майже таким же, як вдома, цінам. Крім того, у курортних містах нерідко працюють фірмові магазини та кіоски виробників м’яса, м’ясоковбасних та кондитерських виробів, молочної продукції тощо.

На інших курортах, у тому числі в Кирилівці, на Арабатській Стрілці, в Урзуфі та сусідніх з ним приморських селищах, вибір обмежений невеликими сезонними продовольчими магазинами та міні-маркетами, що працюють як на території баз відпочинку, готелів та пляжних комплексів, так і за їх межами. Асортимент у них скромніший, ніж у супермаркетів, і складається в основному з найбільш необхідних та затребуваних на відпочинку продуктів: круп, макаронів, консервів, напівфабрикатів, ковбасних та хлібобулочних виробів, чаю, кави, пива, снеків, морозива. Свіже м’ясо, солону та копчену рибу, сезонні фрукти та овочі, молочні продукти більшість відпочиваючих вважають за краще купувати на місцевих ринках, які є на всіх курортах.

Типовий магазин на азовському курорті
Типовий магазин на азовському курорті

Головна особливість місцевих магазинів та ринків, окрім обмеженого асортименту, це завищені ціни. «Курортна» націнка в середньому становить 30%, але може досягати і 50%. Чим менше альтернативи, чим далі від великих міст знаходиться курорт і чим вищі витрати на доставку продуктів, тим більша націнка.

Коротке резюме

Іншими словами, який би спосіб організації харчування ви не обрали на відпочинку, реалізувати його на будь-якому з азовських курортів буде нескладно. Різниця тільки в тому, що на великих та популярних курортах вибір буде ширшим, а можливостей більше.